Koronavirus Španělsko Torrevieja

Aktuální průběh koronavirové krize ve Španělsku, zejména pak ve městě Torrevieja, provincii Alicante a Valenciánském společenství.

Od 18 července 2020 platí ve Valenciánském společenství povinnost nosit roušku. Rouška není povinná pouze při pobytu ve volné přírodě, na plážích, v bazénech a restauraci při konzumaci.

21. června 2020. Po třech měsících a týdnu Španělsko dnes otevřelo hranice zemím schengenského prostoru a Evropské unie, končí stav poplachu.

30. května 2020.
Město Torrevieja otevře pláže 8. června 2020 pro plavání a opalování.
Venkovní trhy již jsou v provozu.

1.června vstupuje Torrevieja do fáze 2. Budou otevřena obchodní centra, otevřou kina, divadla a vnitřní prostory restaurací, mohou se konat kulturní akce. Děti mohou do školy na konzultace a podobně. Jinak se nic zásadního nemění.

20. května 2020. Počínaje 21. květnem budou muset osoby starší šesti let nosit roušku všude tam kde není možné dodržet odstup 2 metry. Například, pokud jste sami v obchodě, nemusíte ji používat, ale pokud jste na rušné ulici, musíte ji nosit.

V restauracích, pokud je mezi stoly dodržen odstup, je možné roušku sundat v případě, že sedíte u stolu s lidmi ze společné domácnosti a také pokud zrovna pijete a jíte. Pokud sedíte u stolu s lidmi s nimiž nežijete ve společné domácnosti, roušku si můžete sundat pouze při jídle a pití. Pokuta může dosáhnout až 600 EUR.
18. května 2020. Španělsko otevře hranice zahraničím návštěvníkům koncem června. Uvedl to dnes ministr dopravy José Luis Ábalos.

Od 15. května 2020 musí cestující přijíždějící do Španělska ze zahraničí absolvovat karanténu v délce 14 dní. V průběhu karantény bude možné nakupovat potraviny, léky a základní potřeby, ale pouze s rouškou. Opatření bude platit během stavu poplachu, který skončí neznámo kdy.

Od 11. května 2020 vstupuje Torrevieja (a také přilehlá Orihuela Costa, ale ne Alicante) do první fáze deeskalace.

1) Mohou otevřít restaurace (jen venkovní stoly, na 50 % kapacity).

2) Mohou otevřít obchody, mimo obchodních center (na 30 % kapacity).

3) Mohou otevřít knihovny, muzea a podobně.

4) Povoleny budou bohoslužby (do 30 % kapacity).

5) Povoleny budou návštěvy a setkání, do maximálního počtu 10 osob ze stejné provincie.

6) Mohou otevřít venkovní tržnice (na 25 % kapacity).

7) Můžeme cestovat v rámci provincie, ale pouze do oblastí, které zde nejsou zvýrazněna červeně, tedy například, nesmíme cestovat do Alicante.

8) Ve vozidle se mohou přepravovat všechny osoby žijící na stejné adrese (bez roušek a mohou sedět vedle sebe).

9) Pokud se ve vozidle budou přepravovat osoby nežijící na stejné adrese, tak v jedné řadě sedadel mohou sedět pouze 2 osoby s rouškou, vedle řidiče nesmí sedět nikdo.

6. května 2020 budou ve městě Torrevieja zpřístupněny pláže.

1) Povoleny budou procházky po pláži a individuální sportovní aktivity.

2) Nadále bude zakázáno koupání, skupinové aktivity a opalování v písku. Plavání bude povoleno pouze profesionálním sportovcům s licencí.

Od pondělí 4. května 2020 mohou otevřít malé provozovny:

1) Kadeřnictví, pedikúra, dílny, opravny, obuv, elektronika a podobně.

2) Restaurace mohou nabídnout jídlo sebou.

3) Ve veřejné dopravě budou povinné roušky.

Ve všech případech platí, že nákup či službu lze uskutečnit pouze po předchozí objednávce (například po telefonu, přes WhatsApp a podobně). V provozovně může být maximálně jeden zákazník na pracovníka. V časových slotech od 10 do 12 hodin a od 19 do 20 hodin by měly být preferovány osoby nad 65 let.
Od soboty 2. května 2020 je povoleno:

1) Individuálně sportovat (brusle, kolo, běh, chůze) kdekoliv ve městě kde bydlíte.

2) Chodit na procházky (maximálně ve dvou lidech žijících ve společné domácnosti) jeden kilometr od domu. Výjimku mají rodiče, jeden (ale pouze jeden rodič) může doprovázet více dětí.

Procházky a sportovní aktivita musí probíhat v rámci časových slotů, viz náhled níže:

časové sloty

Časové sloty neplatí pro obce do 5 000 obyvatel, venčení psů a nákupy.

Pokud ve společné domácnosti žijí například osoby 69 a 71 let a chtějí na vycházku společně, platí pro ně časový slot pro osoby 70 a více let.

3) Pokud máte zahradu mimo své bydliště, můžete vyrazit za sběrem zemědělských produktů či za péčí o zahradu. Pouze ovšem do stejné obce v níž bydlíte, nebo maximálně na její hranici, a to jen individuálně či v doprovodu dítěte nebo závislé osoby.

29. dubna 2020. Rada města uvedla, že dělá všechno proto aby mohla otevřít tržnice. První by měl být středeční trh v La Mata dne 6. května 2020.

29. dubna 2020. Hranice zůstanou uzavřeny do října 2020, očekává španělská vláda – ABC.es.

26. dubna 2020. Děti do 14 let (v doprovodu jednoho rodiče) mohou na maximálně hodinovou vycházku v okruhu jednoho kilometru od domu.

1. dubna 2020. Dle webu Diariodelavega.com je v Hospital Universitario de Torrevieja hospitalizováno s COVID-19 přibližně 80 lidí a 17 pacientů je na jednotce intenzivní péče. Počet nakažených kteří jsou v domácím ošetření znám není. Pod nemocnicí Torrevieja spadá zhruba 157 000 obyvatel z Segura, San Fulgencio, Formentera del Segura, Rojales, Benijófar, Torrevieja, Playas de Orihuela, Pilar de la Horadada, Los Montesinos a San Miguel de Salinas. Nemocnice posílila zdravotní personál o 97 pracovníků a prohlašuje, že jednotky intenzivní péče zatím nejsou kapacitně vyčerpány. Podrobněji ve španělštině – Diariodelavega.com.

23. března 2020. Na leteckou základnu Torrejon de Ardoz blízko Madridu dnes dorazí humanitární pomoc z České republiky. Letecký speciál španělských vzdušných sil vyzvedne na letišti v Pardubicích celkem 10 000 ochranných obleků a 90 polomasek (české firmy Nanologix). Česká republika je první a dosud jediná země Severoatlantické aliance, která zareagovala na žádost Španělska (v NATO) o lékařské vybavení. Text v originále – Elpais.com.

25. března 2020. Tři zdravotničtí pracovníci v nemocnici Torrevieja (Hospital Universitario de Torrevieja) byli infikováni koronavirem. Celkově má ​​provincie Alicante 160 nakažených zdravotníků. Více informací ve španělštině – Torreviejaip.tv.

25. března 2020. Společnost Ribera Salud vytvořila webovou stránku, která umožňuje zasílání zpráv pacientům a zdravotnickému personálu. Na webu najdete i několik dojemných videí z nemocnice v Torrevieja – Riberasalud.com.

25. března 2020. Španělská armáda dnes v několika domovech důchodců našla nemocné a opuštěné lidi, a snad i mrtvé. Více informací ve španělštině – ABC.es.

22. března 2020. Podle webu Diariodelavega.com bylo 18. března 2020 v Hospital Universitario de Torrevieja hospitalizováno s COVID-19 přibližně 30 lidí. Přičemž počet nakažených kteří jsou v domácím ošetření znám není. Více informací ve španělštině – Diariodelavega.com.

21. března 2020. Od 10 hodin rána bylo v našem městě rozmístěno několik armádních jednotek. Jejich pobyt bude trvat přibližně do 20:00 hodin.

Torrevieja armada

19. března 2020. Vláda Comunidad Valenciana uzavřela smlouvu na výstavbu tří polních (kontejnerových) nemocnic ve Valencii, Alicante a Castellón. Polní nemocnice budou umístěny vedle referenčních nemocnic a znamenají navýšení kapacity o 1 100 lůžek. Kapacita bude rozdělena takto: 500 lůžek ve Valencii, 400 lůžek v Alicante, 200 lůžek v Castellón. Polovina těchto lůžek bude k dispozici do 15 dnů. Kromě toho byly podepsány (ve Valencii a Alicante) dohody o nových kapacitách s hotely. Více informací ve španělštině – Elmundo.es.

5 1 vote
Hodnocení
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments